ВНИМАНИЕ!

Вас автоматически перенаправит на сайт
 адвоката Зломинога Валерий

www.zlomynoga.com

Кредитні договори та фінансова криза

Зростання курсу долару США як істотна зміна обставин
Кредитні договори, а також пов’язані з ними договори іпотеки та поруки підлягають розірванню, оскільки протягом четвертого кварталу 2008 року відбулася істотна зміна обставин, якими керувався позичальник, укладаючи ці договори, а саме значне зростання курсу долару США по відношенню до гривні (до 52,5 %), що потягло за собою значне подорожчання кредитного ресурсу та суттєве зменшення ціни об’єкту нерухомого майна-предмета іпотеки та призвело до неможливості виконати взяті на себе зобов’язання.

Зміна обставин є настільки істотною, що якби позичальник міг перебачити ситуацію, яка склалася, то утримався б від укладання цих кредитних договорів або уклав їх на інших умовах, у тому числі в національній валюті. Тому необхідно розірвати зазначені кредитні договори на підставі ст.652 ЦК України.

Кредитний договір не підлягає розірванню, оскільки, згідно договору всі ризики, пов’язані з істотною зміною обставин, з яких позичальник виходив при укладенні цього договору, договору застави, позичальник приймає на себе, і такі обставини не є підставою для зміни або розірвання цього договору.
Рішення ВСУ від 21.04.2010

Фінансова світова економічна криза як істотна зміна обставин
Сторона, яка вимагає розірвання або зміни договору у рамках ст. 652 ЦК України, повинна довести, що в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна не настане.

На думку позичальника, однією із причин, що обумовили необхідність внести зміни до договору є виникнення світової фінансової кризи, яку сторони не могли передбачити в момент укладення кредитного договору.

Посилання позичальника на настання фінансової світової кризи не може вважатися істотною зміною обставин в розумінні ч.ч.1, 2 ст.652 Цивільного кодексу України, оскільки економічна криза в країні носить загальний характер та у повній мірі стосується обох договірних сторін, а тому не може бути віднесена до зміни обставин, якими сторони керувались при укладанні кредитного договору, та, відповідно, підставою для внесення змін до вказаного кредитного договору.
Постанова ВГСУ від 17.02.2010

Одностороння зміна процентної ставки
Умовами кредитного договору передбачено право банку в односторонньому порядку збільшувати розмір процентної ставки за користування кредитом.

Лист банку про збільшення процентної ставки на адресу позичальника направлений поштою 8 січня 2009 року, тобто до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони банкам змінювати умови договору банківського вкладу та кредитного договору в односторонньому порядку».

Дії банку щодо збільшення розміру процентної ставки є неправомірними, оскільки, Банк фактично збільшив розмір процентів за кредитним договором у односторонньому порядку без згоди позичальника з 1 лютого 2009 року, хоча 9 січня 2009 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони банкам змінювати умови договору банківського вкладу та кредитного договору в односторонньому порядку».
Крім того, банк зобов’язаний провести нарахування позичальнику процентів за користування кредитом з 1 лютого 2009 року відповідно до умов кредитного договору.
Ухвала ВСУ від 31.03.2010

Рекомендовані статті у подібних рубриках: