ВНИМАНИЕ!

Вас автоматически перенаправит на сайт
 адвоката Зломинога Валерий

www.zlomynoga.com

Ідентифікаційні номери фізичних осіб

В даній статті мова піде про використання ідентифікаційних номерів (ІН) громадян України. Присвоєння ІН розпочалося із 1996 року у відповідності до Закону України “Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів”. Дані про ІН громадян є інформацією з обмеженим доступом і її розповсюдження заборонено законом.

Структура ідентифікаційного номера
З ІН особи можна почерпнути деяку інформацію про власника цього ІН. В Україні в основу номера закладається дата народження фізичної особи, стать, а сам номер представляє собою десятирозрядне число. 
Достатньо взяти перші п’ять цифр ідентифікаційного номера - і ми зможемо дізнатися дату народження особи (власника ІН). Перші п'ять цифр - це кількість днів з 01 січня 1900 року до дня народження особи. Таким чином число 00001 означає, що людина народилась 1 січня 1900 року. Наступні чотири цифри — порядковий номер людини серед тих, хто народився в один день. Дев'ятий знак означає статеву приналежність. Непарне число — чоловічу, парне — жіночу. Як тут не зауважити, що певні проблеми будуть відчувати, наприклад, особи, що змінили свою стать. Нарешті остання цифра ідентифікаційного номера — контрольне число. Порядок його призначення визначається податковою адміністрацією. З метою захисту від підробок принцип присвоєння цього числа не розголошується.


У мережі Інтернет є досить багато сайтів, які пропонують програми, за допомогою яких можна дізнатись дату народження особи та стать за її ІН. Одну з них, якою користуюся і я при необхідності,  пропоную завантажити(687Кб).
В режимі реального часу розшифрувати ідентифікаційний номер можна на сайті "Бухгалтер 911".

Відмова від ідентифікаційного номера
З метою виконання положень Закону України “Про Державний реєстр фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів” та врегулювання питання щодо внесення відмітки до паспорта громадянина України фізичній особі, яка за релігійними або іншими переконаннями відмовляється від ідентифікаційного номера, розроблено Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи – платника податків та інших обов’язкових платежів, затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004 №602/1226 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2004 за №1345/9944.
Зважаючи на те, що Порядок відповідно до вимог чинного законодавства пройшов державну реєстрацію у Міністерстві юстиції України та є нормативно-правовим актом, відповідає Закону та Постанові Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII “Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження”, органи державної податкової служби України у своїй діяльності щодо відмови від ідентифікаційних номерів фізичними особами, керуються даним Порядком.
Даний Порядок визначає процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка за релігійними або іншими переконаннями відмовляється від ідентифікаційного номера та офіційно повідомляє про це у формі відповідної заяви (форма №В1, №В2) орган державної податкової служби. Дія Порядку розповсюджується як на осіб, у яких наявні ідентифікаційні номери, так і на таких осіб, у яких вони відсутні.
Таким чином, вирішення питання щодо внесення зазначеної відмітки до паспорта громадянина України має здійснюватися згідно із встановленим Порядком за місцем реєстрації.
Що стосується присвоєння ідентифікаційних номерів дітям і відмов батьків від ідентифікаційних номерів дітей, то слід знати наступне.
Особи віком до 16 років здебільшого не отримують доходів та не підпадають під означення платників податків. Відповідно до Державного реєстру включаються відомості тільки про тих малолітніх або неповнолітніх осіб, які мають об’єкти оподаткування і зобов’язані сплачувати податки. Реєстрація у Державному реєстрі малолітньої або неповнолітньої особи може бути здійснена на підставі облікової картки за формою №1ДР, поданої та підписаної такою особою або її батьками (усиновителями, опікунами).
Отже, якщо дитина не має обов’язків по сплаті податків, не отримує доходів, що підлягають оподаткуванню, та не підпадає під означення платника податків, підстав для включення відомостей про неї до Державного реєстру та присвоєння їй ідентифікаційного номера не має. При цьому примусово чи без подання належно оформленої і підписаної облікової картки за формою №1ДР не можуть бути включені відомості про дитину до Державного реєстру та здійснено присвоєння їй індивідуального ідентифікаційного номера платника податків.
Якщо ж дитина через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, то після досягнення нею 16-річного віку та отримання паспорта громадянина України, питання про унесення до її паспорта відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера може бути вирішено згідно із Порядком.
В. Зломинога


Рекомендовані статті у подібних рубриках: